Who is Thomas Tom Mulcair

dbpedia-owl:abstract
  • Thomas Joseph "Tom" Mulcair (né le 24 October 1954 in Ottawa) est un avocat et un homme politique canadien. Il est le chef du Nouveau Parti démocratique et le chef de l'opposition officielle à la Chambre des communes du Canada depuis le samedi 24 mars 2012. Député de la circonscription fédérale d'Outremont, il siège à la Chambre des communes depuis September 2007, après avoir été député libéral à l'Assemblée nationale du Québec pour la circonscription de Chomedey, de 1994 à 2007, et ministre de l'Environnement du Québec de 2003 à 2006, le fonds d'archives de Thomas J. Mulcair est conservé au center d'archives de Montréal de Bibliothèque et Archives nationales du Québec.
  • Thomas ("Tom") Joseph Mulcair (born October 24, 1954 in Ottawa, Ontario) is a Canadian politician and professor of law. He has been an MP in the Canadian House of Commons since 2007 and represents the Outremont constituency in the province of Québec. On March 24, 2012, he was elected chairman of the New Democratic Party (NDP). Since the social democratic NDP is currently the second strongest political force in the lower house, he also took over the office of opposition leader. Before his political career Mulcair was a civil servant in the administration of the province of Québec and a lawyer. He also taught law at several colleges and universities. From 1994 to 2007 he was a member of the National Assembly of Québec, where he represented the Chomedey constituency in Laval for the Parti libéral du Québec. In the provincial government of Jean Charest, he was Minister for Sustainable Development, Environment and Parks from 2003 to 2006.
  • Thomas Joseph "Tom" Mulcair, PC MP (born October 24, 1954) is the leader of the New Democratic Party of Canada, as well as the Leader of the Official Opposition in Canada. An NDP Member of Parliament for the electoral district of Outremont in Quebec since 2007, he was selected as the leader of the NDP at a leadership election on March 24, 2012, with 57.2% of the votes on the fourth and final ballot. A lawyer and university professor, Mulcair joined the federal NDP in 1974. He was the provincial Member of the National Assembly of Quebec for the riding of Chomedey in Laval from 1994 to 2007, holding the seat for the Liberal Party of Quebec. He served as the Minister of Sustainable Development, Environment and Parks from 2003 until 2006, in the Liberal government of Premier Jean Charest. Elected MP for Outremont in a by-election in 2007, he was named co-Deputy Leader of the NDP shortly afterwards, and has won re-election twice.On May 26, 2011, he was named the New Democratic Party's Opposition House Leader and Also served as the NDP's Quebec lieutenant, posts he held until named party leader. Prior to entering politics, Mulcair was a senior civil servant in the Quebec provincial government, ran a private law practice, and taught law at the university level.
rdfs:comment
  • Thomas Joseph "Tom" Mulcair (né le 24 October 1954 in Ottawa) est un avocat et un homme politique canadien. Il est le chef du Nouveau Parti démocratique et le chef de l'opposition officielle à la Chambre des communes du Canada depuis le samedi 24 mars 2012.
  • Thomas Joseph "Tom" Mulcair, PC MP (born October 24, 1954) is the leader of the New Democratic Party of Canada, as well as the Leader of the Official Opposition in Canada. An NDP Member of Parliament for the electoral district of Outremont in Quebec since 2007, he was selected as the leader of the NDP at a leadership election on March 24, 2012, with 57.2% of the votes on the fourth and final ballot. A lawyer and university professor, Mulcair joined the federal NDP in 1974.
  • Thomas ("Tom") Joseph Mulcair (born October 24, 1954 in Ottawa, Ontario) is a Canadian politician and professor of law. He has been an MP in the Canadian House of Commons since 2007 and represents the Outremont constituency in the province of Québec. On March 24, 2012, he was elected chairman of the New Democratic Party (NDP).